Vlci

8. prosince 2008 v 16:56 | Marry |  zvířatka
VLCI

Nejvíce se podobají německému ovčáku. Na rozdíl od něj má vlk mohutnou, širokou hlavu. Může vážit až 60 kg.
Životním prostředím vlka jsou lesy, ale při hledání potravy se zatoulá i k salaši s ovcemi. Především v zimě, kdy je nedostatek potravy, se šedé šelmy odvažují do blízkosti lidských obydlí.
Vlci jsou společenští, žijí v tlupách, kde vládne přísná hierarchie. Každý má ve smečce své postavení a podle toho se chová. V čele stojí rodičovský pár. Vlci jsou si celý život věrní: pokud jeden z páru zahyne, smečka se rozpadne. Dále žijí ve smečce mláďata z posledních dvou vrhů. Smečku vede stará vlčice, za ní jsou letošní a po nich loňská mláďata. Starý vlk tlupu uzavírá.
Vlci si své území značkují trusem a močí, jíž postřikují kmeny stromů nebo různé vyvýšeniny. Teritorium je velké asi 40 m2, někdy i víc. V případě, že na sebe narazí konkurenční skupiny, dochází k hromadné rvačce, která může skončit i smrtí některého z vlků.
Při obstarávaní potravy se smečka řídí danými pravidly. Šelmy vede starý vlk. Mladí kořist vyplaší, další ji nadběhnou a čekají v úkrytu, aby ji napadli ze strany. Zakousnou se jí do břicha a do krku. Kořistí jsou hlavně slabé, nemocné kusy. Mohutným chrupem vlci rozdrtí i silné kosti.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miška Miška | E-mail | 1. ledna 2010 v 14:47 | Reagovat

Pěkné obrázečky:-)a hezký článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama